ТРУБА ДЛЯ ТЕПЛОЇ ПІДЛОГИ. ЯКУ ВИБРАТИ?

Коли після довгих роздумів і сумнівів вирішено вибрати водяний тепла підлога, постає нове і не менш важлива проблема. Яку вибрати трубу для теплої підлоги? З якого матеріалу? У кожної є свої переваги і недоліки. Продавці і постачальники дружно заявляють, що саме їх труба для теплої підлоги найкраща і надійна. Розглянемо всі варіанти.
Мідні
Якщо ціна труби теплої підлоги і вартість його монтажу не має принципового значення, мідь це ваш правильний вибір. Практично по всім технічним характеристикам пластикові і нержавіючі вироби поступаються мідним. Основні переваги мідної труби:
-
довгий термін служби;
-
малий коефіцієнт теплового розширення;
-
висока теплопередача;
-
хороша гнучкість;
-
не пропускає кисень.
Для водяної теплої підлоги оптимально застосування типорозмірів 8х1, 10х1, 12х1, 15х1, які поставляються в мотках по 50 метрів. В середньому на 1 кв. м теплої підлоги, призначеного для комфорту, йде близько 5-6 м труби - одного мотка достатньо для пристрою до 10 м. кв. поверхневого опалення.
Єдиний, але суттєвий недолік мідних виробів це ціна. Різниця в 3 рази, але мідний тепла підлога на порядок надійніше і престижніше.
Металопластикові
Металопластикові (металополімерні) труби являють собою тришаровий сендвіч, зазвичай PEX/Al/PE, PEX/Al/PEX, PE-RT/Al/PE. Внутрішній шар із зшитого або термостійкого поліетилену, середній - алюмінієва фольга 0,2-25 мм, зовнішній - захисний. Плюс 2 клейових шару під і над алюмінієм. Металопластикові труби для теплої підлоги це оптимальне співвідношення міцності, зручності укладання і ціни. При використанні для поверхневого опалення можна виділити наступні переваги металополімерних виробів:
-
невисокий коефіцієнт теплового розширення (0,026 мм/м℃), що трохи більше, ніж у міді (0,017), але значно нижче, ніж у просто поліетилену (0,18);
-
висока міцність і надійність завдяки алюмінієвій фользі;
-
зберігають форму після вигину - зручно при монтажі;
-
не кородують, термін експлуатації 50 років;
-
доступна ціна;
-
не пропускають кисень в теплоносій.
Як було зазначено вище, співвідношення ціни металопластикової і мідних труб приблизно 1/3, тому більшість забудовників сьогодні вибирають для пристрою теплої підлоги саме металопластикові або пластикові. Труби поставляються бухтами по 200 м (наприклад, KISAN PE-RT/Al/PE). Це зручно, не потрібно робити з'єднання, можна укладати одним відрізком, оскільки не рекомендується на один контур більше 120 м труби. Краще менше.
Як недоліки металополімерних труб саме при влаштуванні теплої підлоги можна відзначити імовірність залому при укладанні і порівняно недешеві фітинги.
Поліетиленові (пластикові)
Для пристрою теплої підлоги випускаються спеціальні труби з антидифузійним шаром. Сировиною для виготовлення зазвичай служить зшитий поліетилен PEX або термостійкий поліетилену PE-RT. За технічними характеристиками - стійкості до високих температур і тиску - труби із зшитого поліетилену PEX перевершують PE-RT, однак для поверхневого опалення це не має принципового значення. Температура теплоносія в таких системах не повинна перевищувати 35-50 ℃, тому максимальної робочої температури і термостійкої труби (70-75 ° с) і із зшитого поліетилену (близько 90-95 ℃) цілком достатньо. Вони витримують тиск відповідно 6 і 10 Бар. В системі зазвичай до 3 Бар.
Поліетиленові труби для теплої підлоги мають наступні переваги:
-
невисокі ціни;
-
малий радіус вигину (5 діаметрів у пластиковій проти 8 діаметрів у металопластикової), що дозволяє більш щільно розмістити трубопровід;
-
антідіффузіонний шар EVON захищає від проникнення кисню в теплоносії.
При монтажі з матеріалами слід поводитися акуратно, щоб не пошкодити шар EVON. Використання гофротруби, одягненою на основну пластикову, збереже замоноличенные в бетонній стяжці труби від ушкоджень, внаслідок теплового розширення. А у поліетиленових труб коефіцієнт теплового розширення не маленький - 0,18 мм/м℃.
Ціна труб PEX вище, ніж PE-RT. Які вибрати? Можна порадити, для систем з гарантованими показниками теплоносія (приватний будинок, автономне опалення) купувати труби PE-RT. Для опалення, де є ризик стрибків температури або тиску (наприклад, при запитке від централізованої системи) краще зупинити свій вибір на труби із зшитого полепропилена
Поліпропіленові
Поліпропіленові труби також пропонуються виробниками для облаштування теплих підлог. Але використовуються вони в Україні для таких цілей рідко. Навіть незважаючи на найнижчу ціну і поставку 200-метровими бухтами, великий радіус вигину і відсутність захисту від проникнення кисню різко знижують популярність поліпропіленових труб для поверхневого опалення.
Гофровані нержавіючі
Гофровані нержавіючі труби молодий продукт на ринку опалювальних і водопровідних систем. Відгуки на них в інтернет поки в недостатній кількості і говорити про те, як вони себе поведуть після 10-20 років рано. Але виробники рекомендують, а багато монтажники вже використовують гофровані нержавіючі труби для теплої підлоги. До їх переваг належать:
-
виключно висока гнучкість (для труби діаметром 15 мм всього 45 мм);
-
робоча температура для труб з фітингами від 0 до 100 ° с, тиск 10-15 Бар (залежно від діаметру);
-
необмежений термін служби.
Потрібно зауважити, що неіржавіюча сталь схильна електролітичної корозії, тому трубопровід повинен бути заземлений.
Гофровані нержавіючі труби володіють великою кількістю переваг, але ціна... Вона на рівні з мідної або трохи дешевше. Але мідь вже перевірена десятиліттями справної роботи.